  • OD6038-24MBVXC02A
OD6038-24MBVXC02A
advertisement
Manufacturer No:
OD6038-24MBVXC02A
HK JDW NO:
594-OD6038-24MBVXC02A
Datasheet:
OD6038-24MBVXC02A
Description:
FAN AXIAL 60X38MM 24VDC WIRE
Step5Bar-code shipping tag
OD6038-24MBVXC02A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Size / Dimension
    Square - 60mm Lx60mm H
  • Feature
    Auto Restart, Locked Rotor Sensor
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.430A
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Current Rating
    430mA
  • Lifetime @ Temp
    50000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    8000 RPM
  • Air Flow
    48.0 CFM (1.34m3/min)
  • Noise
    58.0 dB
  • Static Pressure
    0.970 in H2O (241.6 Pa)