  • OD8038-12HBIP68
OD8038-12HBIP68
advertisement
Manufacturer No:
OD8038-12HBIP68
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OD8038-12HBIP68
Package:
Datasheet:
OD8038-12HBIP68
Description:
Quantity:
In Stock : 21
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OD8038-12HBIP68
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Weight
    0.461lb 209.11g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Series
    OD8038
  • Size / Dimension
    Square - 80mm Lx80mm H
  • Feature
    Auto Restart
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power (Watts)
    7.2W
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.600A
  • Ingress Protection
    IP68 - Dust Tight, Waterproof
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    70000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    5000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    69.4 CFM (1.94m3/min)
  • Noise
    49.0 dB
  • Static Pressure
    0.580 in H2O (144.5 Pa)