  • OD8038-12HBVXC10A
OD8038-12HBVXC10A
advertisement
Manufacturer No:
OD8038-12HBVXC10A
HK JDW NO:
594-OD8038-12HBVXC10A
Package:
Axial
Datasheet:
OD8038-12HBVXC10A
Description:
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE
Step5Bar-code shipping tag
OD8038-12HBVXC10A
  • Size / Dimension
    Square - 80mm Lx80mm H
  • Feature
    Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Power Rating
    14W
  • Max Power Dissipation
    14W
  • Current Rating
    1.2A
  • Approval Agency
    cURus
  • Lifetime @ Temp
    50000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    6300 RPM
  • Air Flow
    99.0 CFM (2.77m3/min)
  • Noise
    57.0 dB
  • Static Pressure
    0.810 in H2O (201.8 Pa)
  • Height
    80mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Housing Material
    Plastic
  • Weight
    181.999998g
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C