  • OKR-T/3-W12-C
OKR-T/3-W12-C
advertisement
Manufacturer No:
OKR-T/3-W12-C
Manufacturer:
Murata Power Solutions
HK JDW NO:
540-OKR-T/3-W12-C
Package:
5-SIP Module
Datasheet:
OKR-T/3-W12-C
Description:
DC DC CONVERTER 0.59-6V 15W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OKR-T/3-W12-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Output 1
    0.59V~6V
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Max Supply Voltage
    14V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Output Current
    3A
  • Output Power
    15W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Max Output Voltage
    6V
  • Current - Output 1
    3A
  • Nominal Input Voltage
    12V
  • Min Output Voltage
    591mV
  • Max Output Power
    15W
  • Isolation
    Non-Isolated
  • Nominal Output Voltage
    5.5V
  • Max Input Voltage (DC)
    14V
  • Min Input Voltage (DC)
    4.5V
  • Switching Frequency
    600kHz
  • Ambient Temperature Range High
    85°C
  • Height
    7.62mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5-SIP Module
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    453.59237mg
  • Manufacturer Package Identifier
    OKR-T/3-W12-C
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Okami™ OKR-T/3
  • Size / Dimension
    0.41Lx0.30W x 0.65 H 10.4mmx7.6mmx16.5mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Non-Isolated PoL Module
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power Rating
    15W
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    16.5mm
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    93%
  • Output Voltage
    5.5V
  • Max Output Current
    3A