  • OPA2541AM
OPA2541AM
advertisement
Manufacturer No:
OPA2541AM
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-OPA2541AM
Package:
TO-3-8
Datasheet:
Description:
2 Channels 7A per Channel 15pA 95 dB Instrumentational OP Amps 0.00005μA 35V 20V~70V ±10V~35V OPA2541 2 Pins TO-3-8
Quantity:
In Stock : 1179
Step5Bar-code shipping tag
OPA2541AM
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3-8
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    WIRE
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    35V
  • Terminal Pitch
    6.35mm
  • Base Part Number
    OPA2541
  • Pin Count
    2
  • Operating Supply Voltage
    35V
  • Number of Channels
  • Operating Supply Current
    40mA
  • Slew Rate
    8V/μs
  • Architecture
    VOLTAGE-FEEDBACK
  • Amplifier Type
    Power
  • Common Mode Rejection Ratio
    95 dB
  • Current - Input Bias
    15pA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    20V~70V ±10V~35V
  • Output Current per Channel
    7A
  • Input Offset Voltage (Vos)
    10mV
  • Bandwidth
    1.6MHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
  • Unity Gain BW-Nom
    1600 kHz
  • Voltage Gain
    96dB
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.00005μA
  • Low-Offset
    NO
  • Frequency Compensation
    YES
  • Supply Voltage Limit-Max
    40V
  • Voltage - Input Offset
    1mV
  • Low-Bias
  • Micropower
    NO
  • Bias Current-Max (IIB) @25C
    0.00005μA
  • Programmable Power
  • Dual Supply Voltage
    28V
  • Power
  • Input Offset Current-Max (IIO)
  • Height
    7.62mm
  • Length
    38.86mm
  • Width
    25.4mm
  • Thickness
    7.11mm