  • OPA2677H/2K5
OPA2677H/2K5
advertisement
Manufacturer No:
OPA2677H/2K5
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-OPA2677H/2K5
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
OPA2677H/2K5
Description:
10μA 49 dB Instrumentational OP Amps 45μA 5V~12V ±2.5V~6V OPA2677 8 Pins 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
OPA2677H/2K5 Overview
The linear amplifier is packaged in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad case. A Current Feedback-type buffer amplifier is shown here. A Tape & Reel (TR) case is used for delivering the op amp. It is estimated that there will be 8 terminations in the next few months. The pins on this board total to 8 in total. It would be helpful if you could remember that this op amp ic should be powered by an 6V battery. In order to be more specific, this instrumentation amplifier is one of the types of Operational Amplifier devices. There are 8 pins on this chip. Op amp rates 4.5mV as input offset voltage. It is recommended that this electronic component be mounted using the Surface Mount mounting type. According to the manufacturer, this buffer op amp works well at -40°C~85°C , which is a good operating temperature. During the manufacturing process, this buffer amplifier is divided into 2 circuits. This linear amplifier pack is based on the TAPE AND REEL axis. For optimal performance, this electrical part should be connected to a supply with a current of 18mA. Instrumentation amplifiers are numbered by their SpeedPlus? series.
OPA2677H/2K5 Features
8 Pins
supply voltage of 6V
OPA2677H/2K5 Applications
There are a lot of Texas Instruments OPA2677H/2K5 Instrumentational OP Amps applications.
  • Test and measurement instruments
  • Computer workstations
  • Differentiator circuits
  • Automation control systems
  • Industrial control system
  • Navigation
  • Car stereo
  • ECG equipment
  • Fast A/D and D/A converters
  • earphone
Step5Bar-code shipping tag
OPA2677H/2K5
    Select All
  • Nominal Supply Current
    18.6mA
  • Current - Supply
    18mA
  • Slew Rate
    2000V/μs
  • Amplifier Type
    Current Feedback
  • Common Mode Rejection Ratio
    49 dB
  • Current - Input Bias
    10μA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    5V~12V ±2.5V~6V
  • Input Offset Voltage (Vos)
    4.5mV
  • Gain Bandwidth Product
    2GHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -6V
  • Unity Gain BW-Nom
    220000 kHz
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    45μA
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    52dB
  • Low-Offset
    NO
  • Frequency Compensation
    YES
  • Supply Voltage Limit-Max
    6.5V
  • Voltage - Input Offset
    1mV
  • Current - Output / Channel
    500mA
  • Low-Bias
    NO
  • Micropower
  • -3db Bandwidth
    250MHz
  • Bias Current-Max (IIB) @25C
    35μA
  • Programmable Power
  • Neg Supply Voltage-Max (Vsup)
    -6.5V
  • Wideband
    YES
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SpeedPlus™
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    6V