  • OPA3355UA/2K5G4
OPA3355UA/2K5G4
advertisement
Manufacturer No:
OPA3355UA/2K5G4
HK JDW NO:
815-OPA3355UA/2K5G4
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
14 Terminations2.5V~5.5V ±1.25V~2.75V 14 Pin OPA3355 Video Amps Modules 3 Functions360V/μs Min -40°C Max 125°C
Purchasing and Inquiry
OPA3355UA/2K5G4 Overview
A Tape & Reel (TR) package contains class d amplifier.14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package reduces space by providing access to class d amp.This amplifier lends itself well to Voltage Feedback because of its high performance.On the PCB, audio power amplifier is mounted in accordance waudio power amplifierh the method described by Surface Mount.Due to the use of 3 circuits, audio ic has a greater degree of flexibility.Audio amp to it have the same base part number OPA3355.A pin count of 14 is present on this amplifier.Digital amplifier has a termination count of 14.Its -3db bandwidth is 450MHz.A copy of this audio power amplifier can be found in Operational Amplifier.This amplifier operates on a current supply of 8.3mA.In this case, there are 14 pins used in amplifier ics construction.The operating temperature should be less than 125°C.It is recommended to keep the operating temperature at least -40°C.The 5V supply voltage enables high efficiency.The mounting method is Surface Mount.Its amplifier type is OPERATIONAL AMPLIFIER.During audio amplifier ics use, 5V supply voltage is provided.A voltage of 92dB is achieved by the audio amplifier ic.
OPA3355UA/2K5G4 Features
Operational Amplifier subcategory
14 pins
OPA3355UA/2K5G4 Applications
There are a lot of Texas Instruments OPA3355UA/2K5G4 Video Amps and Modules applications.
  • General-Purpose Amplifier Applications
  • Microphone Preamplifier Circuit
  • Analog and Digital Mixing Consoles
  • Emergency call (eCall)
  • Professional Audio Equipment
  • HiFi Audio System Equipment
  • Set-Top Box
  • Professional Audio Equipment
  • Aftermarket telematics
Step5Bar-code shipping tag
OPA3355UA/2K5G4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Number of Functions
    3
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    OPA3355
  • Pin Count
    14
  • Output Type
    Rail-to-Rail
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Number of Circuits
    3
  • Operating Supply Current
    8.3mA
  • Supply Current-Max
    42mA
  • Slew Rate
    360V/μs
  • Common Mode Rejection Ratio
    66 dB
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2.5V~5.5V ±1.25V~2.75V
  • Output Current per Channel
    100mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    9mV
  • Bandwidth
    200MHz
  • Gain Bandwidth Product
    200MHz
  • Unity Gain BW-Nom
    200000 kHz
  • Voltage Gain
    92dB
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.00005μA
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    81.94dB
    NO
  • -3db Bandwidth
    450MHz
  • Bias Current-Max (IIB) @25C
    0.00005μA
  • Programmable Power
  • Input Bias Current
    50pA
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)