  • OSTHH050080
OSTHH050080
advertisement
Manufacturer No:
OSTHH050080
HK JDW NO:
602-OSTHH050080
Package:
Datasheet:
OSTHH050080
Description:
0.197 5.00mm Gray Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screwless - Leg Spring, Push-In Spring 1 Levels 14-28 AWG OSTHH
Step5Bar-code shipping tag
OSTHH050080
    Select All
  • Mating Orientation
    Horizontal with Board
  • Wire Termination
    Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
  • Fastening Method
    SPRING LOADED
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Contact Plating
    Brass, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Contact Material - Plating
    Brass - Tin Plated
  • Clamp Material - Plating
    Steel, Stainless
  • Operating Temperature
    -30°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    OSTHH
  • Feature
    Interlocking (Side)
  • Part Status
    Obsolete
  • Termination
    Screwless
  • Color
    Gray
  • Number of Rows
    1
  • Pitch
    0.197 5.00mm
  • Wire Gauge
    14-28 AWG
  • Voltage
    300V
  • Plating
    Steel
  • Current
    15A
  • Wire Gauge (Max)
    28 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG