  • OSTTT130181
OSTTT130181
advertisement
Manufacturer No:
OSTTT130181
Manufacturer:
On Shore Technology Inc.
HK JDW NO:
602-OSTTT130181
Package:
Datasheet:
OSTTT130181
Description:
Bulk 0.197 5.00mm Grey 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug for Unshrouded Header OSTTT Thermoplastic Phosphor Bronze
Step5Bar-code shipping tag
OSTTT130181
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current
    10A
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    16 AWG
  • Number of Decks
    1
  • Wire Gauge or Range - AWG
    16-22 AWG
  • Torque - Screw
    0.2 Nm (1.7 Lb-In)
  • Number of Ways
    13
  • Safety Approval
    CUL; UL
  • Wire Strip Length
    5-6mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -40°C~115°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    OSTTT
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Plug for Unshrouded Header
  • Number of Positions
    13
  • Color
    Grey
  • Number of Rows
    1
  • Pitch
    0.197 5.00mm
  • Termination Style
    Screw
  • Voltage
    300V