  • OV07960-C48P
OV07960-C48P
advertisement
Manufacturer No:
OV07960-C48P
Manufacturer:
OmniVision Technologies
HK JDW NO:
604-OV07960-C48P
Package:
Module
Datasheet:
OV07960-C48P
Purchasing and Inquiry
OV07960-C48P Overview
To ensure safety, image sensors are encapsulated in Module packages. In order to operate properly, the image sensors should supply a voltage of 3.3V. These image sensors will be packaged in the Bulk to keep them safe. This image sensor has 48 pins.
OV07960-C48P Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 3 (168 Hours)
Pixel Size: 6μmx6μm
Active Pixel Array: 768H x 576V
Operating Temperature: -20°C~70°C TJ
Mount: Surface Mount
OmniPixel3-HS? Series
OV07960-C48P Applications
There are a lot of OmniVision Technologies Inc OV07960-C48P Image Sensors applications.
  • Security
  • Consumer Video Communications
  • Bar Code Scanning
  • Security
  • Desktop Monitor cameras
  • Presence detection / Person localization
  • Automatic vehicle guidance
  • Tethered PC Cameras
  • Motion Monitoring
  • Microwave ovens
Step5Bar-code shipping tag
OV07960-C48P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    OmniPixel3-HS™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    CMOS with Processor
  • Voltage - Supply
    3.3V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Interface
    SPI, Serial
  • Frames per Second
    50
  • Pixel Size
    6μmx6μm
  • Active Pixel Array
    768H x 576V
  • Length
    14.22mm
  • Width
    14.22mm