  • OVS-48H-UC
OVS-48H-UC
advertisement
Manufacturer No:
OVS-48H-UC
Manufacturer:
Tamura
HK JDW NO:
773-OVS-48H-UC
Package:
Datasheet:
OVS-48H-UC
Description:
OVS-48H-UC datasheet pdf and AC DC Converters product details from Tamura stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 8962
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OVS-48H-UC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    0°C~70°C With Derating
  • Series
    OVS-U
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    8.60Lx4.88W x 2.37 H 218.4mmx124.0mmx60.2mm
  • Feature
    Adjustable Output, DC Input Capable, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    96W
  • Max Power Dissipation
    96W
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    70%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    48V
  • Max Output Current
    5.5A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Height
    60.198mm