  • P-230SCS/A09
P-230SCS/A09
advertisement
Manufacturer No:
P-230SCS/A09
Manufacturer:
Panasonic - BSG
HK JDW NO:
590-P-230SCS/A09
Package:
Datasheet:
Description:
BATTERY NICAD 1.2V 2.3AH L-SC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P-230SCS/A09
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2013
  • Series
    P-230SCS
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Flat
  • Voltage - Rated
    1.2V
  • Voltage - Rated DC
    1.2V
  • Termination Style
    Solder Tab
  • Battery Chemistry
    Nickel Cadmium
  • Battery Cell Size
    L-SC
  • Capacity
    2.3Ah
  • Discharge Rate
    460mA
  • Standard Charge Current
    230mA
  • Standard Charge Time
    16Hrs
  • Height
    50.038mm