  • P006-003-HG10
P006-003-HG10
advertisement
Manufacturer No:
P006-003-HG10
Manufacturer:
Tripp Lite
HK JDW NO:
819-P006-003-HG10
Package:
Datasheet:
P006-003-HG10
Description:
CORD 18AWG NEMA5-15P - IEC320 3'
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P006-003-HG10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Published
    2017
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated
    125VAC
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Shielding
    Unshielded
  • Style
    Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
  • Current Rating
    10A
  • Number of Conductors
    3
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Wire Gauge
    18 AWG
  • Cable Length
    914.4mm
  • 1st Connector
    NEMA 5-15P
  • 2nd Connector
    IEC 320-C13
  • Cord Type
    SJT
  • Approved Countries
    Canada, United States
  • Length
    3.00' 914.4mm