  • P019-008-C15RA
P019-008-C15RA
advertisement
Manufacturer No:
P019-008-C15RA
Manufacturer:
Tripp Lite
HK JDW NO:
819-P019-008-C15RA
Package:
Datasheet:
P019-008-C15RA
Description:
CRD 14AWG NEMA5-15P - C15 RA 8'
Step5Bar-code shipping tag
P019-008-C15RA
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Operating Temperature
    -20°C~60°C
  • Published
    2017
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated
    125VAC
  • Current Rating (Amps)
    15A
  • Shielding
    Unshielded
  • Style
    Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
  • Number of Conductors
    3
  • Approval Agency
    UL
  • Wire Gauge
    14 AWG