  • P036-002-20LA
P036-002-20LA
advertisement
Manufacturer No:
P036-002-20LA
Manufacturer:
Tripp Lite
HK JDW NO:
819-P036-002-20LA
Package:
002
Datasheet:
Description:
CORD 12AWG IEC 320-C20 - C19 2'
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P036-002-20LA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Package / Case
    002
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated
    250V
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating (Amps)
    20A
  • Style
    Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
  • Current Rating
    20A
  • Number of Conductors
    3
  • Wire Gauge
    12 AWG
  • Cable Length
    609.6mm
  • Wire/Cable Gauge
    12 AWG
  • 1st Connector
    IEC 320-C20, Left Angle
  • 2nd Connector
    IEC 320-C19
  • Cord Type
    SJTW
  • Length
    2.00' 609.6mm