  • P0915N-EC15BR10K
P0915N-EC15BR10K
advertisement
Manufacturer No:
P0915N-EC15BR10K
HK JDW NO:
860-P0915N-EC15BR10K
Package:
Datasheet:
P0915N-EC15BR10K
Description:
POT 10K OHM 1/20W PLASTIC LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P0915N-EC15BR10K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • Series
    P09x
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    M7 x 0.75
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Rectangular - 0.447 x 0.374 Face x 0.293 H 11.35mmx9.50mmx7.45mm
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    0.591 15.00mm