  • P092N-FA20CR50K
P092N-FA20CR50K
advertisement
Manufacturer No:
P092N-FA20CR50K
HK JDW NO:
860-P092N-FA20CR50K
Package:
Datasheet:
P092N-FA20CR50K
Description:
POTENTIOMETER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P092N-FA20CR50K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    FLAT AND SNAP-IN
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Published
    2011
  • Series
    P09x
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    50kOhm
  • Power (Watts)
    0.025W 1/40W
  • HTS Code
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Actuator Type
    Flatted
  • Bushing Thread
    M7 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Reverse Logarithmic
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Ganging Number
    2
  • Number of Gangs
    2
  • Resistance Law
    INVERSE AUDIO
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm