  • P16RP102MAB15
P16RP102MAB15
advertisement
Manufacturer No:
P16RP102MAB15
Manufacturer:
Vishay Sfernice
HK JDW NO:
875-P16RP102MAB15
Description:
P16 RP 1K 20% A BO E3
Step5Bar-code shipping tag
P16RP102MAB15
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Cermet
  • Mfr
    Vishay Sfernice
  • Series
    P16
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Power (Watts)
    1W
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Knob
  • Bushing Thread
    M10 x 0.75
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
  • Actuator Diameter
    0.630" (16.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Round - 0.630" Dia (16.00mm)
  • Number of Gangs
    1
  • Resistance (Ohms)
    1k
  • Features
    Sealed
  • Actuator Length
    0.346" (8.80mm)