  • P170N2-QB20BR100K
P170N2-QB20BR100K
advertisement
Manufacturer No:
P170N2-QB20BR100K
HK JDW NO:
860-P170N2-QB20BR100K
Package:
Datasheet:
P170N2-QB20BR100K
Description:
POTENTIOMETER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P170N2-QB20BR100K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    260°
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Series
    P170
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Resistance
    100kOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Bushing Thread
    M7 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
Hot Sales in Thermal
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%