  • P18-6RHT6-M
P18-6RHT6-M
advertisement
Manufacturer No:
P18-6RHT6-M
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-P18-6RHT6-M
Package:
Datasheet:
P18-6RHT6-M
Description:
Ring Tongue Terminal 16-22AWG 15.75mm 6.35mm Nickel Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P18-6RHT6-M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Nickel
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    Pan-Term®
  • Feature
    Brazed Seam, Serrated Termination
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Depth
    6.35mm
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Insulation
    Non-Insulated
  • Terminal Type
    Circular
  • Stud/Tab Size
    6 Stud
  • Diameter
    3.56mm
  • Length
    15.748mm
  • Width
    6.35mm
  • Thickness
    0.030 0.76mm
  • Length - Overall
    0.620 15.75mm
  • Diameter - Inside
    1.78 mm
  • Width - Outer Edges
    0.250 6.35mm