  • P231-EC35BR5K
P231-EC35BR5K
advertisement
Manufacturer No:
P231-EC35BR5K
HK JDW NO:
860-P231-EC35BR5K
Package:
Datasheet:
P231-EC35BR5K
Description:
POT 5K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
P231-EC35BR5K
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    5kOhm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Taper
    Linear
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Round - 0.945Dia x 0.453 H 24.00mmx11.50mm
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    1.378 35.00mm