  • P232-DEC20AR20K
P232-DEC20AR20K
advertisement
Manufacturer No:
P232-DEC20AR20K
HK JDW NO:
860-P232-DEC20AR20K
Package:
Datasheet:
P232-DEC20AR20K
Description:
POTENTIOMETER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P232-DEC20AR20K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Series
    P232
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Resistance
    20kOhm
  • Power (Watts)
    0.3W 3/10W
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    M9 x 0.75
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Logarithmic
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
    300°
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm