  • P260D-S23BF4CB500
P260D-S23BF4CB500
advertisement
Manufacturer No:
P260D-S23BF4CB500
HK JDW NO:
860-P260D-S23BF4CB500
Package:
Datasheet:
P260D-S23BF4CB500
Description:
POTENTIOMETER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P260D-S23BF4CB500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Series
    P260
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Resistance
    500Ohm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Flatted
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    Detent
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
    295°
  • Number of Gangs
    2
  • Actuator Length
    0.945 24.00mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
Hot Sales in Thermal
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%