  • P261S-D1BF3DB10K
P261S-D1BF3DB10K
advertisement
Manufacturer No:
P261S-D1BF3DB10K
HK JDW NO:
860-P261S-D1BF3DB10K
Package:
Datasheet:
P261S-D1BF3DB10K
Description:
POTENTIOMETER
Step5Bar-code shipping tag
P261S-D1BF3DB10K
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    Conductive Plastic
  • Published
    2017
  • Series
    P261
  • Tolerance
    ±10%
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Flatted
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Built in Switch
    Rotary, SPDT
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm