  • P270-DP42R250K
P270-DP42R250K
advertisement
Manufacturer No:
P270-DP42R250K
HK JDW NO:
860-P270-DP42R250K
Package:
Datasheet:
P270-DP42R250K
Description:
POTENTIOMETER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P270-DP42R250K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Published
    2009
  • Series
    P270
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Resistance
    250kOhm
  • Power (Watts)
    2W
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Round
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
    312°
  • Actuator Length
    2.000 50.80mm