  • P30P49A13P1-240
P30P49A13P1-240
advertisement
Manufacturer No:
P30P49A13P1-240
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-P30P49A13P1-240
Package:
Datasheet:
P30P49A13P1-240
Description:
RELAY CONTACTOR 4PST 30A 240V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P30P49A13P1-240
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Rating (Current)
    30A
  • Coil Power
    12VA
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    P30
  • Part Status
    Active
  • Termination Style
    Screw Terminal, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Contact Form
    4PST-NC (DB) (4 Form Y)
  • Coil Voltage
    240VAC
  • Switching Voltage
    600VAC -Max
  • Must Operate Voltage
    177VAC