  • P409EL474M275AH151
P409EL474M275AH151
advertisement
Manufacturer No:
P409EL474M275AH151
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-P409EL474M275AH151
Package:
Radial
Description:
KEMET P409EL474M275AH151 Film Capacitor, 0.47 F, P409 Series,20%, Radial Leaded, X2
Step5Bar-code shipping tag
P409EL474M275AH151
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Low Pass
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    275VAC
  • Capacitance
    470nF
  • Technology
    RC
  • Depth
    15.3mm
  • Voltage - Rated AC
    275V
  • Lead Pitch
    25.4mm
  • Number of Channels
    1
  • Voltage
    275V
  • ESD Protection
    No
  • Filter Order
    1st
  • Values
    R = 150 Ω, C = 0.47μF
  • Resistance - Channel (Ω)
    150
  • Height
    0.866 22.00mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    35 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2014
  • Series
    P409
  • Size / Dimension
    1.201Lx0.602W 30.50mmx15.30mm
  • Tolerance
    20%