  • P4KE13A-TP
P4KE13A-TP
advertisement
Manufacturer No:
P4KE13A-TP
HK JDW NO:
543-P4KE13A-TP
Datasheet:
P4KE13A-TP
Description:
TVS DIODE 11.1V 18.2V DO41
Step5Bar-code shipping tag
P4KE13A-TP
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Voltage - Breakdown (Min)
    12.4V
  • Power - Peak Pulse
    400W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    22.5A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    18.2V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    11.1V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    13V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    400W