  • P4SMA82A
P4SMA82A
advertisement
Manufacturer No:
P4SMA82A
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-P4SMA82A
Datasheet:
P4SMA82A
Description:
TVS DIODE 70.1V 113V DO214AC
Step5Bar-code shipping tag
P4SMA82A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to P4SMA82A.
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Published
    2011
  • Series
    e3
  • Pbfree Code
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    400W
  • Voltage - Rated DC
    8.2V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    R-PDSO-C2
  • Operating Supply Voltage
    70.1V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    3.3W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    113V
  • Clamping Voltage
    12.1V
  • Peak Pulse Current
    33.9A
  • Reverse Standoff Voltage
    7.02V
  • Max Surge Current
    3.6A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    77.9V
  • Number of Unidirectional Channels
  • Height
    2.29mm
  • Length
    5.28mm
  • Width
    2.79mm