  • P50L-020P-RR6-DA
P50L-020P-RR6-DA
advertisement
Manufacturer No:
P50L-020P-RR6-DA
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-P50L-020P-RR6-DA
Package:
Datasheet:
P50L-020P-RR6-DA
Description:
Plug, Center Strip Contacts Bulk 2 Rows 0.050 1.27mm Through Hole, Right Angle 20 Positions Pak 50, P50L Gold Through Hole Bronze
Step5Bar-code shipping tag
P50L-020P-RR6-DA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Polyphenylene
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Pak 50, P50L
  • Published
    2007
  • Feature
    Board Lock
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Through Hole
  • Connector Type
    Plug, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    20
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Finish Thickness
    Flash
  • Height Above Board
    0.394 10.00mm