  • P50L-040P-AS-TGF
P50L-040P-AS-TGF
advertisement
Manufacturer No:
P50L-040P-AS-TGF
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-P50L-040P-AS-TGF
Package:
Datasheet:
Description:
Plug, Center Strip Contacts Bulk 2 Rows 0.050 1.27mm Surface Mount 40 Positions Pak 50, P50L Gold
Step5Bar-code shipping tag
P50L-040P-AS-TGF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Pak 50, P50L
  • Published
    2007
  • Feature
    Board Guide, Solder Retention
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Plug, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    40
  • Number of Rows
    2
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Finish Thickness
    2.00μin 0.051μm
  • Height Above Board
    0.197 5.00mm
  • Stack Height (Mating)
    7mm 8mm