  • P50L-040S-AS-TGF
P50L-040S-AS-TGF
advertisement
Manufacturer No:
P50L-040S-AS-TGF
HK JDW NO:
2-P50L-040S-AS-TGF
Description:
Socket, Outer Shroud Contacts Bulk 2 Rows 0.050 1.27mm Surface Mount 40 Positions Pak 50, P50L Gold
Step5Bar-code shipping tag
P50L-040S-AS-TGF
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Published
    2007
  • Feature
    Board Guide, Solder Retention
  • Connector Type
    Socket, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    40
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Contact Finish Thickness
    2.00μin 0.051μm
  • Height Above Board
    0.213 5.40mm
  • Stack Height (Mating)
    7mm 8mm