  • P5P2308AF-1H16SR
P5P2308AF-1H16SR
advertisement
Manufacturer No:
P5P2308AF-1H16SR
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-P5P2308AF-1H16SR
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
P5P2308AF-1H16SR
Description:
3.3V 133MHz Clock Generators 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 16 Terminals Surface Mount 3V~3.6V Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
P5P2308AF-1H16SR Overview
As a clock IC, it uses the Tape & Reel (TR) package. In the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, there is an embedded clock generator. There are 16 terminations found in this file. A voltage of 3.3V should be applied to this electronic frequency generator. This clock generator receives its inputs from Clock, which is designed to be the clock source. A total of 1 circuits are implemented to access the full performance of the electrical part. There is a maximum frequency of 133MHz Max with this clock-based frequency generator. Surface Mount-slots make it easy to mount this electronic component on panels. It would take a maximum supply voltage of 3.6V to operate this time clock generator. Keeping the supply voltage for this frequency synthesizer above 3V is recommended for safety reasons. In terms of supply voltage, RF synthesizer works with 3V~3.6V. Using the test statistics, we estimate that the ambient temperature should be 0°C~70°C. There is a 16 pin that is available on the frequency synthesizers. There is a maximum supply voltage of 3.3V that this analog clock generator can handle. Analog clock generator is configured with 8 pins that enable the high true output. If you search for the 2308 family of parts, you will be able to find similar electrical parts.
P5P2308AF-1H16SR Features
Available in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
8 true outputs
P5P2308AF-1H16SR Applications
There are a lot of ON Semiconductor P5P2308AF-1H16SR Clock Generators applications.
  • Frequency shifting decodes
  • Frequency Modulation (FM) stereo decoders
  • Wireless base station for LTE, LTE-advanced
  • High-speed optical transport network (OTN)
  • Electronic equipment
  • HDD recorders
  • Motor speed controls
  • Test and instrumentation equipment
  • VSAT (Small Ground Satellite Station)
  • Cable television converter boxes
Step5Bar-code shipping tag
P5P2308AF-1H16SR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Circuits
    1
  • Frequency (Max)
    133MHz
  • Family
    2308
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Input
    Clock
  • Ratio - Input:Output
    1:8
  • PLL
    Yes with Bypass
  • Differential - Input:Output
    No/No
  • Number of True Outputs
    8
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm