  • P6KE39CA
P6KE39CA
advertisement
Manufacturer No:
P6KE39CA
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-P6KE39CA
Datasheet:
P6KE39CA
Description:
TVS DIODE 33.3VWM 69.7VC DO15
Step5Bar-code shipping tag
P6KE39CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to P6KE39CA.
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    P6KE, TRANSIL™
    2
  • Termination
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Capacitance
    900pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    600W
  • Voltage - Rated DC
    39V
  • Operating Supply Voltage
    33.3V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Leakage Current
    500μA
  • Power Dissipation
    5W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    57A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Clamping Voltage
    69.7V
  • Peak Pulse Current
    57A
  • Reverse Standoff Voltage
    33.3V
  • Max Surge Current
    1mA
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    37.1V
  • Capacitance @ Frequency
    450pF @ 1MHz
  • Reverse Breakdown Voltage
    37.1V
  • Max Breakdown Voltage
    41V
  • Diameter
    3.53mm
  • Height
    3.53mm
  • Length
    6.75mm
  • Width
    3.53mm