  • PA0368.050NL
PA0368.050NL
advertisement
Manufacturer No:
PA0368.050NL
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-PA0368.050NL
Package:
Datasheet:
Description:
CURR SENSE XFMR 1:50 4A SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PA0368.050NL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tube
  • Size / Dimension
    0.285Lx0.352W 7.25mmx8.25mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Invasive
  • Additional Feature
    HEIGHT DIMENSION INCLUDES TERMINAL ALSO
  • Current Rating (Amps)
    4A
  • Packing Method
    TRAY
  • Operating Temperature (Max)
    130°C
  • Physical Dimension
    L8.25XB7.25XH3.15 (mm)
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Inductance
    1.7mH
  • DC Resistance (DCR)
    4mOhm Primary 900mOhm Secondary
  • Application
    POWER
  • Frequency Range
    50kHz~1MHz
  • Operating Frequency-Max
    1000kHz
  • Operating Frequency-Min
    50kHz
  • Isolation Voltage
    500V
  • Turns Ratio - Primary:Secondary
    1:50
  • Number of Secondary Winding
    1
  • Number of Primary Winding
    1
  • Output Current 1
    4A
  • Load Resistance
    0.9Ohm
  • Peak Primary Current
    4A
  • Height Seated (Max)
    0.124 3.15mm
  • Length
    8.25mm
  • Width
    7.25mm