  • PA1005.050NL
PA1005.050NL
advertisement
Manufacturer No:
PA1005.050NL
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-PA1005.050NL
Package:
Datasheet:
Description:
Current Transformer 1:50 1000Vrms 0.00075Ohm Prim. DCR 1.5Ohm Sec. DCR 20000mA Prim. 6Term. Gull Wing SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PA1005.050NL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    0.014oz 0.4g
  • Packaging
    Tray
  • Size / Dimension
    0.284Lx0.330W 7.21mmx8.38mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Invasive
  • Max Operating Temperature
    130°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    LENGTH AND BREADTH DIMENSION INCLUDES TERMINAL ALSO
  • Current Rating (Amps)
    20A
  • Depth
    8.38mm
  • Frequency
    1MHz
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Physical Dimension
    L8.38XB7.21XH4.83 (mm)
  • Inductance
    500μH
  • DC Resistance (DCR)
    0.75mOhm Primary 1.5Ohm Secondary
  • Lead/Base Style
    Gull Wing
  • Frequency Range
    50kHz~1MHz
  • Turns Ratio - Primary:Secondary
    1:50
  • Peak Primary Current
    20A
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Width
    7.21mm