  • PBL500PS36B
PBL500PS36B
advertisement
Manufacturer No:
PBL500PS36B
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-PBL500PS36B
Package:
Datasheet:
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 322W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PBL500PS36B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Mfr
    XP Power
  • Operating Temperature
    -10°C ~ 70°C (With Derating)
  • Series
    PBL500 (500W)
  • Size / Dimension
    7.10" L x 4.00" W x 1.56" H (180.3mm x 101.6mm x 39.6mm)
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    Medical
  • Power (Watts)
    322W (500W Forced Air)
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, TUV, UL
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Isolation
    4 kV
  • Voltage - Output 1
    36V
  • Voltage - Input
    80 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 2
  • Current - Output 1
    8.94 A