  • PBLS4001Y,115
PBLS4001Y,115
advertisement
Manufacturer No:
PBLS4001Y,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PBLS4001Y,115
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
PBLS4001Y,115
Description:
TRANS NPN PREBIAS/PNP 6TSSOP
Step5Bar-code shipping tag
PBLS4001Y,115
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
    6
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    BUILT IN BIAS RESISTOR RATIO 1
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    PBLS4001
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    NPN, PNP
  • Element Configuration
    Dual
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Transistor Type
    1 NPN Pre-Biased, 1 PNP
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    150mV
  • Max Collector Current
    500mA
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    30 @ 20mA 5V / 150 @ 100mA 2V
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1μA
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
    150mV @ 500μA, 10mA / 350mV @ 50mA, 500mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    40V
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    50V 40V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    100mA 500mA
  • Transition Frequency
    300MHz
  • Max Breakdown Voltage
    40V
  • Frequency - Transition
    300MHz
  • Resistor - Base (R1)
    2.2k Ω
  • Resistor - Emitter Base (R2)
    2.2k Ω