  • PBLS4002D,115
PBLS4002D,115
advertisement
Manufacturer No:
PBLS4002D,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PBLS4002D,115
Package:
SC-74, SOT-457
Datasheet:
PBLS4002D,115
Description:
TRANS NPN PREBIAS/PNP 0.6W 6TSOP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PBLS4002D,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74, SOT-457
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    19.986414mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    BUILT-IN BIAS RESISTOR RATIO IS 1
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Max Power Dissipation
    600mW
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PBLS4002
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    NPN, PNP
  • Number of Channels
    2
  • Element Configuration
    Dual
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Transistor Type
    1 NPN Pre-Biased, 1 PNP
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    150mV
  • Max Collector Current
    700mA
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    30 @ 10mA 5V / 300 @ 100mA 5V
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1μA 100nA
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
    150mV @ 500μA, 10mA / 310mV @ 100mA, 1A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    40V
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    50V 40V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    100mA 700mA
  • Transition Frequency
    150MHz
  • Max Breakdown Voltage
    40V
  • Frequency - Transition
    150MHz
  • Resistor - Base (R1)
    4.7k Ω
  • Continuous Collector Current
    1A
  • Resistor - Emitter Base (R2)
    4.7k Ω
  • Height
    1mm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    1.7mm