  • PC07C-12-10P
PC07C-12-10P
advertisement
Manufacturer No:
PC07C-12-10P
HK JDW NO:
52-PC07C-12-10P
Package:
Datasheet:
PC07C-12-10P
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 10 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
Step5Bar-code shipping tag
PC07C-12-10P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Front Side Nut
  • Shell Material
    Aluminum
  • Insert Material
    Neoprene
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    MIL-DTL-26482 Series I, PC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    10
  • Gender
    Male
  • Additional Feature
    POLARIZED
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    10
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    31.75mm
  • Current Rating
    7.5A
  • Shell Finish
    Clear Chromate over Bright Cadmium
  • Shell Size - Insert
    12-10
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Pin
  • Environmental Characteristics
    CORROSION RESISTANT
  • Plating
    Cadmium
  • Length
    22.93mm