  • PC28F00AG18FE
PC28F00AG18FE
advertisement
Manufacturer No:
PC28F00AG18FE
Manufacturer:
Micron Technology Inc.
HK JDW NO:
533-PC28F00AG18FE
Package:
64-TBGA
Datasheet:
PC28F00AG18FE
Description:
StrataFlash™ Memory IC StrataFlash™ Series PC28F00AG18 1 Gb kb 10mm mm 46mA mA 16b b
Quantity:
In Stock : 1
Step5Bar-code shipping tag
PC28F00AG18FE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-TBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C TC
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    StrataFlash™
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Technology
    FLASH - NOR
  • Voltage - Supply
    1.7V~2V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    PC28F00AG18
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Voltage
    1.7V
  • Interface
    Parallel, Serial
  • Memory Size
    1Gb 64M x 16
  • Nominal Supply Current
    46mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Clock Frequency
    133MHz
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    Parallel
  • Write Cycle Time - Word, Page
    96ns
  • Address Bus Width
    1b
  • Density
    1 Gb
  • Standby Current-Max
    0.000185A
  • Screening Level
    AEC-Q100
  • Access Time (Max)
    96 ns
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    16b
  • Data Polling
    NO
  • Toggle Bit
    NO
  • Number of Sectors/Size
    512
  • Sector Size
    128K
  • Height
    1.2mm
  • Length
    10mm
  • Width
    8mm