  • PCF0603R14KB.T1
PCF0603R14KB.T1
advertisement
Manufacturer No:
PCF0603R14KB.T1
Manufacturer:
TT Electronics
HK JDW NO:
850-PCF0603R14KB.T1
Package:
Datasheet:
PCF0603R14KB.T1
Description:
FIXED RESISTOR Metal Film, Thin Film, 14kOhm, 0.1%,
Quantity:
In Stock : 8310
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PCF0603R14KB.T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    6.010099mg
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Resistance
    14kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Metal Film, Thin Film
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE, PRECISION
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER
  • Depth
    800μm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    550μm
  • Length
    1.6mm