  • PCF5213CAF80
PCF5213CAF80
advertisement
Manufacturer No:
PCF5213CAF80
HK JDW NO:
318-PCF5213CAF80
Package:
LQFP
Datasheet:
Description:
Microcontroller 100 Pin 3.3V LQFP
Quantity:
In Stock : 11915
Step5Bar-code shipping tag
PCF5213CAF80
  • Package / Case
    LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C, SPI, UART
  • Memory Size
    256kB
  • RAM Size
    32kB
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    80MHz
  • Watchdog Timer
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    10
  • ROM (words)
    262144
  • Core Architecture
    Coldfire
  • Number of Programmable I/O
    56
  • RAM (bytes)
    32768
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    14mm