  • PCF52221CAE66
PCF52221CAE66
advertisement
Manufacturer No:
PCF52221CAE66
HK JDW NO:
318-PCF52221CAE66
Description:
Microcontroller 64 Pin LQFP
Quantity:
In Stock : 16999
Step5Bar-code shipping tag
PCF52221CAE66
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Data Bus Width
    32b
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Number of Timers/Counters
    10
  • Core Architecture
    Coldfire
  • Number of Programmable I/O
    56
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Number of Pins
    64
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USB
  • Memory Size
    128kB
  • RAM Size
    16kB
  • Frequency (Max)
    66MHz