  • PCF52255CAF80
PCF52255CAF80
advertisement
Manufacturer No:
PCF52255CAF80
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-PCF52255CAF80
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
512KB 512K x 8 FLASH Coldfire V2 32-Bit Microcontroller MCF5225x Series PCF52255 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 3823
Step5Bar-code shipping tag
PCF52255CAF80
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Speed
    80MHz
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Core Processor
    Coldfire V2
  • Peripherals
    DMA, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    512KB 512K x 8
  • Connectivity
    CANbus, Ethernet, I2C, QSPI, UART/USART, USB OTG
  • Data Converter
    A/D 8x12b
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA