  • PCF52258CAG66
PCF52258CAG66
advertisement
Manufacturer No:
PCF52258CAG66
HK JDW NO:
318-PCF52258CAG66
Description:
Microcontroller 144 Pin 66MHz LQFP
Quantity:
In Stock : 11733
Step5Bar-code shipping tag
PCF52258CAG66
  • Number of Pins
    144
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    66MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    512kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    96
  • RAM Size
    64kB
  • Memory Type
    FLASH
  • Peripherals
    DMA, LVD, POR, PWM, WDT
  • Frequency (Max)
    66MHz