  • PCH125-200-BG
PCH125-200-BG
advertisement
Manufacturer No:
PCH125-200-BG
HK JDW NO:
894-PCH125-200-BG
Package:
Datasheet:
PCH125-200-BG
Description:
CBI LED T-1 3MM RIGHT ANGLE GREE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PCH125-200-BG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    RADIAL MOUNT
  • Series
    PCH125-200
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Color
    Green
  • Packing Method
    BULK
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Configuration
    Single
  • Current
    20mA
  • Viewing Angle
    60°
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    3mm T-1
  • Luminous Intensity
    14.0 mcd
  • Lens Type
    Diffused
  • Millicandela Rating
    14mcd
  • Wavelength - Peak
    565nm
  • Overall Height
    7.37mm