  • PCL1254-BG12V
PCL1254-BG12V
advertisement
Manufacturer No:
PCL1254-BG12V
HK JDW NO:
894-PCL1254-BG12V
Package:
Datasheet:
PCL1254-BG12V
Description:
CBI LED T-1 3MM 4 LED ARRAY 60DE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PCL1254-BG12V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    RADIAL MOUNT
  • Series
    PCL1254
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    8
  • Color
    Green
  • Packing Method
    BULK
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Configuration
    4 Wide
  • Viewing Angle
    60°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED ARRAY
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    3mm T-1
  • Luminous Intensity
    8.0 mcd
  • Millicandela Rating
    8mcd
  • Wavelength - Peak
    565nm
  • Overall Height
    6.8mm