  • PCM1754TDBQRQ1
PCM1754TDBQRQ1
advertisement
Manufacturer No:
PCM1754TDBQRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-PCM1754TDBQRQ1
Package:
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
Tape & Reel (TR) Active 24 b b 200k k Special Purpose ADCs/DACs I2S 5V V 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) Surface Mount
Purchasing and Inquiry
PCM1754TDBQRQ1 Overview
There is a package 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) available.In the Tape & Reel (TR) package, you can find this data acquisition unit.The recommended working temperature is -40°C~85°C in order to maintain normal operation.The outstanding DAC, Audio is what you paid.You can save more space by mounting this part through Surface Mount.For this unit, if your meter does not read 5V for the supply voltage, you will need to redo the circuit.In total, there have been 16 terminations.In order to access high performance for a wide range of applications, we have included the 1 functions here.A unit such as this can perform complicated tasks with the efficiency that comes from deploying 3 channels.In case you are interested in similar specs, you can search "PCM1754".A common voltage to apply to this data acquisition unit is 5V.The number of pins is 16.This is a high resolution 24-bit data acquisition device that is capable of capturing high resolution data.16 pins are present on the unit.Several cases of use were made more feasible through the use of the Surface Mount technique.As with any high-quality Other Converters, this unit is extremely reliable.In this case, 5V can be used to supply the device.For best performance, DAC channels 2 are used.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters is a unAnalog-to-digital converters/Digital-to-analog converters from the series Automotive, AEC-Q100.0 ADC channels are available on this device, and it performs well in all aspects.
PCM1754TDBQRQ1 Features
Surface Mount acquisition unit
3 channels process
24-Bit acquisition unit
5V unit
0 ADC channels
PCM1754TDBQRQ1 Applications
There are a lot of Texas Instruments PCM1754TDBQRQ1 ADCs/DACs applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Digital Audio Amplifiers
  • Waveform Reconstruction
  • Wireless infrastructure:
  • Digitally controlled calibration
  • Battery Operated Systems
  • Programmable Power Supplies
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Digital Offset & Gain Adjustment
  • Wireless and wired broadband communications
Step5Bar-code shipping tag
PCM1754TDBQRQ1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    DAC, Audio
  • Subcategory
    Other Converters
  • Max Power Dissipation
    105mW
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    PCM1754
  • Pin Count
  • Output Type
    Voltage
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Polarity
    Bipolar
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Channels
    3
  • Interface
    Serial
  • Number of Bits
    24
  • Supply Type
    Single
  • Data Interface
    I2S
  • Sampling Rate
    192 ksps
  • Sampling Rate (Per Second)
    200k
  • Power Consumption
    80mW
  • Input Bit Code
    BINARY
  • Conversion Rate
    192 ksps
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Signal to Noise Ratio (SNR)
    106 dB
  • Analog Output Voltage-Max
    4V
  • Resolution (Bits)
    24 b
  • Number of DAC Channels
    2
  • Analog Output Voltage-Min
    -4V
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm
  • Thickness
    1.5mm