  • PCN10-100P-2.54DS(72)
PCN10-100P-2.54DS(72)
advertisement
Manufacturer No:
PCN10-100P-2.54DS(72)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-PCN10-100P-2.54DS(72)
Package:
Description:
CONN DIN HDR 100POS PCB RA GOLD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PCN10-100P-2.54DS(72)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    PBT
  • Material - Insulation
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PCN10
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Male Pins
  • Number of Positions
    100
  • Number of Rows
    2
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • DIN Conformance
    YES
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    100
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    15.18mm
  • Style
    B
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2A
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    5.501 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.339 inch
  • Housing Color
    Grey
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    300V
  • Max Current Rating
    2A